Únosnost podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, měla bych dotaz. Řemeslníci nám udělaly podlahové topení i na místě, kde bude stát krb. Obkladač již obložil celou podlahu dlažbou. Koupili jsme krbovou vložku 150 kg a teď máme obavu jestli podlaha pod tou váhou vydrží a jestli se nemůže porušit topení. Děkuji za rady, Nogová.

 Odpověď:

Dobrý den, pokud je podlaha udělána podle obecných doporučení, tj. správně zvolený polystyren a správně zvolená tloušťka anhydritu, zátěž 150 kg podlaha určitě zvládne.

8 komentářů on "Únosnost podlahy"

 • a

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, resp. požádat o názor odborníka. Mám doma teplovodní podlahové topení zalité anyhydritem, vrstvu lepidla a dlažbu. Zajímá mě, jestli se na takovém povrchu dá cvičit, má na mysli např. trénování na rotopedu, běžeckém pásu nebo veslovací trenažér. Všechny tyto zařízení působí ohromné vibrace do podlahy a byl bych velmi nerad, kdyby došlo k nějakému poškození, popraskání podlahy, trubek, apod.
  Předem děkuji za jakoukoliv informaci.

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den. Úroveň možného zatížení je individuální záležitost. Pokud jste podlehl tomu, že 35 mm anhydritu stačí na vše a máte v podlaze navíc ještě 20 cm polystyrenu, tak zrovna podlaha na vyšší zatížení nevypadá.

  Obecně se podlahy v tělocvičnách a podobných zařízeních dělají s větší vrstvou anhydritu, +50mm a používá se tepelná izolace s větší pevností, např. EPS 150, EPS 200 nebo XPS.

  Nicméně i podlaha s EPS 100, pečlivě naskládaného a výška anhydritu +40 mm stačí k tomu, aby podlaha udržela v domácích podmínkách nějaký ten cvičební stroj.

  To poslední o co bych se bál jsou trubky podlahového topení - naopak, podlahové topení podlahu zpevňuje, působí jako výztuž.

  Každopádně jak jsem psal na začátku - je to individuální záležitost. Pokud se při realizaci anhydritové podlahy investuje na každých 100m2 cca 5 tis Kč navíc, výrazně se zvyšuje únosnost podlahy...

  S pozdravem Zelinger - ANHYTOP

   

 • a

  Dobrý den, 

  dlouho uvažuji a přemyšlím nad tím jak udělat podlahu v místě kde bude stát akvárium 1000l vody. se stolkem a akváriem semužeme dostat na váhu i 1300kg. 

  Rozměr stolku 2m x 0,7m

  Jakou byste doporucili skladbu podlahy? 

  Skladba dle mé představy: 

  xps polystyren 2x5cm

  podlahove vytapeni bude mimo umístění akvaria

  čisty anhydrit 5cm. 

  To byde asi problém, že?

   

  ještě druhá varianta, že tam kde bude stolek udělám místo anhydritu betonovou podlahu cca 3m x 1m. 

  Nepropadne se v tomto případě beton, když je pod ním polystyren xps ( tvrzeny) 

   

  Děkuji

   

   

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, skladba podlahy tak jak popisujete je OK i když bych pro sichr uvažoval anhydrit v tloušťce 60-70 mm.

  Důležité je hlavně polystyren pod akváriem pečlivě vyskládat - upravit nerovnosti anebo polystyren XPS tak aby neplaval a co nejlépe seděl s podkladem. 

  Betonová podlaha 3x1 m Vám asi nepomůže - vždyť anhydrit je pevnější!

  Pokud si to všechno chcete ještě na 1000% pojistit, v místě kde bude stát akvárium můžete do podlahy vložit výztuž, ale POZOR - vložená výztuž nesmí bych korozivní! - lze použít např. karisíť ošetřenou nátěrem anebo nejlépe pozink.

  Já osobně bych volil anhydrit bez výztuže v síle min. 60 mm a pečlivě vyskládaný EPS (např. EPS 200).

  Jen názorně uvedu mou skladbu podlahy - 20 cm EPS 150, 80 mm anhydrit CA35 vč. teplovodního topení - do rohu místnosti jsem vyskládal komplet podlahy - dlažby, plovoučky - odhadem cca 1,5 tuny vše na jednom m2. Materiál byl na podlaze vyskládaný několik týdnů, podlahy se ani nehnuly..

   

 • a

  Dobrý den,
  potřebuji po anhydritové podlaze přestěhovat kamna (podle mě kolem 250kg, (nedokázal jsem je zvážit) na místo, kde budou stát - tam je železobeton, který kamna spolehlivě unese.
  Mám anhydritem zalité podlahové topení. Monolitická deska - chodba-kuchyň-obývák, tloušťky tuším kolem +- 3cm nad hadicemi topení, pod podlahou je perlit + 6cm polystyrenu pro podlahy. Po dvou letech topení ani v místech dveří deska nepraskla. Bojím se, že při takovém zatížení podlaha nemusí vydržet a bude potřeba hodně rozkládat hmotnosti - kamna + silní stěhováci už budou už kolem 0,5t...

  Vydrží? Nebo nějaký nápad? Finta?

  Děkuji za jakoukoli informaci.

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den a co teprve, když se u kamen bude chtít ohřát více lidí

  To zda deska vydrží je hlavně otázka jak je zhotovený podklad, při stěhování by se to chtělo vyhnout hlavně prudkým nárazům na podlahu.

  Jestli deska praskne - nepraskne v prostupech nesouvisí s celkovou nosností podlahy.

  Při stěhování anebo i v místě kde budou kamna stát můžete použít materiál, který váhu kamen roznese, více bohužel neporadím.

 • a

  Dobrý den,
  díky za odpověď. Podařilo se mi dohledat výrobce(?) podlahy, ten tvrdil, že podlaha v pohodě krátkodobé vyšší zatížení vydrží. (250-300kg + maníci manipulující, to už je celkem dost). V této chvíli jsou kamna na svém místě (jak jsem psal, mám na ně extra kousek betonové desky oddělené od anh. podlahy) a podlaha stěhování přežila bez prasknutí.
  Více lidí kolem kamen je poměrně slušně rozložená váha, po případném požití nějakého prima moku se váha rozkládá ještě lépe. :)

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, také děkuji za Vaši reakci, určitě pomůže i ostatním. Ano, dobře udělaná podlaha snese zatížení i 1000 kg\m2, i když je "papírově" dělaná jen na cca 150-300 kg. Čím slabší vrstva anhydritu bude, tím více bude choulostivější na stlačitelnost podkladu a rázové zatížení. Přeji hodně zábavy při rozkládání váhy moku :)

Zanechte vzkaz

Nové články