Únosnost podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, měla bych dotaz. Řemeslníci nám udělaly podlahové topení i na místě, kde bude stát krb. Obkladač již obložil celou podlahu dlažbou. Koupili jsme krbovou vložku 150 kg a teď máme obavu jestli podlaha pod tou váhou vydrží a jestli se nemůže porušit topení. Děkuji za rady, Nogová.

 Odpověď:

Dobrý den, pokud je podlaha udělána podle obecných doporučení, tj. správně zvolený polystyren a správně zvolená tloušťka anhydritu, zátěž 150 kg podlaha určitě zvládne.

4 komentáře on "Únosnost podlahy"

 • a

  Dobrý den,
  potřebuji po anhydritové podlaze přestěhovat kamna (podle mě kolem 250kg, (nedokázal jsem je zvážit) na místo, kde budou stát - tam je železobeton, který kamna spolehlivě unese.
  Mám anhydritem zalité podlahové topení. Monolitická deska - chodba-kuchyň-obývák, tloušťky tuším kolem +- 3cm nad hadicemi topení, pod podlahou je perlit + 6cm polystyrenu pro podlahy. Po dvou letech topení ani v místech dveří deska nepraskla. Bojím se, že při takovém zatížení podlaha nemusí vydržet a bude potřeba hodně rozkládat hmotnosti - kamna + silní stěhováci už budou už kolem 0,5t...

  Vydrží? Nebo nějaký nápad? Finta?

  Děkuji za jakoukoli informaci.

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den a co teprve, když se u kamen bude chtít ohřát více lidí

  To zda deska vydrží je hlavně otázka jak je zhotovený podklad, při stěhování by se to chtělo vyhnout hlavně prudkým nárazům na podlahu.

  Jestli deska praskne - nepraskne v prostupech nesouvisí s celkovou nosností podlahy.

  Při stěhování anebo i v místě kde budou kamna stát můžete použít materiál, který váhu kamen roznese, více bohužel neporadím.

 • a

  Dobrý den,
  díky za odpověď. Podařilo se mi dohledat výrobce(?) podlahy, ten tvrdil, že podlaha v pohodě krátkodobé vyšší zatížení vydrží. (250-300kg + maníci manipulující, to už je celkem dost). V této chvíli jsou kamna na svém místě (jak jsem psal, mám na ně extra kousek betonové desky oddělené od anh. podlahy) a podlaha stěhování přežila bez prasknutí.
  Více lidí kolem kamen je poměrně slušně rozložená váha, po případném požití nějakého prima moku se váha rozkládá ještě lépe. :)

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, také děkuji za Vaši reakci, určitě pomůže i ostatním. Ano, dobře udělaná podlaha snese zatížení i 1000 kg\m2, i když je "papírově" dělaná jen na cca 150-300 kg. Čím slabší vrstva anhydritu bude, tím více bude choulostivější na stlačitelnost podkladu a rázové zatížení. Přeji hodně zábavy při rozkládání váhy moku :)

Zanechte vzkaz

Nové články