Doba schnutí podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, zaujal mě váš web o betonech. Můžete mi prosím přibližně říct za jak dlouho vyschne teď v létě betonová podlaha když ji vylijete anhydritem a nebo když cementovým litým betonem? v projektu se počítá 5 cm na polystyrénové izolace. Tak aby mohla být položena krytina - lepený vinyl. Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Stanislav Fárek

 Odpověď:

Dobrý den, na Váš dotaz není jednoznačná odpověď. Mezi litou anhydritovou a cementovou podlahou jsou zásadní rozdíly v přístupu k vysoušení a následné povrchové úpravě. 

U anhydritové podlahy můžete začít s vysoušením podlahy už po 48 hodinách od realizace, po cca 4 dnech je možné začít  intenzivní vysoušení, např. za pomoci vysoušečů. U cementové podlahy je nutné alespoň 5 dní od realizace zabránit vysoušení podlahy a v následujících dnech začít jen s pozvolným vysoušením - v opačném případě může dojít k tvarovým deformacím.

Pro anhydritové podlahy ale platí, aby zbytková vlhkost nebyla větší než 1%, resp. s ohledem na použitou krytinu, u cementové potěru může být až 5%.

Rozdíl je také v případě podlahového topení - u anhydritové podlahy je možné topení spustit už po týdnu od realizace a tím tak značně urychlit proces vysoušení. U cementové podlahy je možné podlahové topení spustit až po třech týdnech.

Doba schnutí je ovlivněna konkrétními podmínkami, průměrná doba schnutí je 4-6 týdnů.

2 komentáře on "Doba schnutí podlahy"

 • a

  Před dvěma měsíci jsem nechal vylít anhydritovou podlahu na chatě s novou základovou deskou. Na desce je izolační lepenka, polystyren, folie a dilatační pásky. Teď jsme prováděli měření a byla naměřena vlhkost podlahy 60 - 70 %. Není to blbost? Je léto, větráme a rád bych už pokládal dlažbu. Po surfování po internetu po internetu už ničemu asi nerozumím, protože jak může být docíleno vlhkosti podlahy pod 1% když je uvlivňována vzdušnou vlhkostí, která bývá normálně 40 - 80 %. Díky za odpověď a vysvětlení.

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, 60-70% je - jak píšete - blbost. Pravděpodobně nemáte vlhkoměr správně nastavený anebo je určen pro měření vlhkosti jiného druhu materiálu.

  1% vlhkosti materiálu nejde srovnávat se 40-80% vzdušné vlhkosti. Každopádně pára stoupá, takže při vzdušné vlhkosti 40-80% je ještě kapacita vzduchu pro pojmutí vlhkosti (vody) z "hmoty".

  Rychlost vysoušení anhydritové podlahy podlahy je určena jen aplikovanou vrstvou materiálu (tloušťkou) a okolními podmínkami, které jsou více či méne vhodné k odpařování vody.

   

  S pozdravem Zelinger

   

Zanechte vzkaz

Nové články