Výztuž anhydritové podlahy

 Dotaz:

Dobrý deň, Budem tento rok prerábať starší dom a za úlohu som si dal aj úplne nové podlahy. Veškerý starý betón,chcem vyhádzať,spraviť si nový 100mm podkladový betón,nato nalepiť IPU,rozložiť 3cm hrubý polystyrén EPS100,položiť fóliu a vyliať anhydritom vo vrstve 40-50mm . Moja otázka znie: Som zvyknutý,že do betónu sa zalievajú karisiete,kvoli jeho spevneniu a aby nepraskal.Je možné tie karisiete dať aj do anhydritovej podlahy? Poprípade doporučili by ste my iný postup realizácie? Realizáciu by som si predstavoval niekedy v záři v obci Krumvíř ,a mala by byť realizovaná vami,kedže som na vás dostal dobré doporučenie. Za vašu odpoveď vám ďakujem. S pozdravom P.H.

 Odpověď:

Dobrý den, anhydritové podlahy, resp. technologie litého betonu nevyžaduje žádné výztuže - vzhledem k pevnosti materiálu je to zbytečné. Pokud přeci jen by jste nad výztuží mermomocí uvažoval, výztuž musí být korozivzdorná - tedy např. natřená karisíť - to má cena např. u lokálních vysoce exponovaných míst. V praxi se výztuže používají jen výjimečně - vhodnější řešení je podle požadovaného zatížení zvolit vyšší pevnost materiálu v kombinaci s celkovou tloušťkou.

Podle popisu Vaší nové skladby podlahy se ale nemusíte ničeho obávat - 40-50 mm anhydritové podlahy na 30 mm EPS 100 je dostačující bez jakékoli výztuže.

Hezký den, Zelinger J.

4 komentáře on "Výztuž anhydritové podlahy"

 • a

  Dobrý den, mám dotaz ohledně anhydritové podlahy. Podlaháři, kteří mi budou skládat polystyren a po topenářích následně lít anhydrit říkali, že pod vanu a pod krb chtějí dát pro "sychr" nějakou výztuž (předpokládám že plastovou". Můj dotaz zní, jestli to mám zakázat, jelikož jsem četl spousty recenzí, že do anhy výztuž nepatří, nebo jim mám věřit a nechat to tam dát, děkuji za odpověď. Skladba podlahy je: 18cm polystyrenu EPS150 a 6cm anhydrit. 

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, výztuže je zpravidla zbytečné používat - stačí "jen" udělat kvalitní podklad.

  Co se týče výztuží, nesmí se používat neošetřené železo - pozink je ok. Plastová jen přichycená, ne rozptýlená výztuž.. ale použití mi v případě anhydritu nedává smysl.. 

  S pozdravem Zelinger - ANHYTOP

 • a

  Dobrý den, podkladní igelit a obvodní dilataci děláte také nebo si to musí připravit zákazník?

  Děkuji. S pozdravem Gust

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, pro dotazy doporučuji použít formulář zde

  Dotazu položeného v komentu dotazu si nemím hned všimnout.

  Provedení separační vrstvy a obvodové dilatace je věc domluvy. V 99% je stavba plně připravena od zákazníka.

  Výhoda je, že pro takové realizace je posktnuta výhodnější cena.

  S pozdravem Zelinger J - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články