Rekonstrukce podlahy v RD

 Dotaz:

Dobrý den, rekonstruuji starý dům, v patře mám místnost, která má betonovou podlahu. Má představa je, položit na tuto systémové teplovodní topení, které bych zalil anhydritem, mohu si dovolit navýšit podlahu celkem o cca 12 cm. Lze na původní betonovou podlahu položit rovnou systémovou desku na teplovodní topení? Jestli ano lze to i bez vyrovnání původní křivé podlahy (rozdíly do 2 cm)? Jak tlustou vrstvu anhydritu potřebuji? (prosím o minimální i maximální vrstvu od nejvyššího bodu podlahového topení (abych věděl při případném zarovnání podlahy s vedlejší místnosti, která je oproti té první již vyvýšená o cca 12 cm)) Děkuji za Vaši odpověď a Váš čas, s pozdravem J. K.

 Odpověď:

Dobrý večer, systémovou desku je možné instalovat přímo na betonovou podlahu. Systémová deska by měla být ideálně položena v kuse, bez rozřezání - např. kvůli instalacím elektřiny, vody apod. 

Pokud se musí deska řezat v ploše, zvyšuje to riziko vyplavání během zalévání anhydritu. Proto je třeba každé takové místo upravit, aby se anhydrit nemohl dostat pod systémové desky desky - např. igelitem nebo přilepením desky PU pěnou k podkladu.

2 cm bych úplně nebral jako nerovnost, více jak 50% staveb má nerovnosti nad cca 40 mm, takže z toho pohledu je podklad s nerovností 20 mm "rovný". Pokud je dodržena minimální tloušťka, větší vrstva anhydritu nemá na funkci podlahy negativní vliv a to ani na podlahové topení - platí pro celoročně obývané stavby. U větších nerovností může docházet k zavzdušňování teplovodního podlahové topení a to pak nemusí lokálně topit - to však u 20 mm nerovnosti nehrozí. Mám na mysli spíš 50mm a více a to záleží také na tom v jakém místě ta nerovnost je.

Tloušťka anhydritu nad 80 mm už může způsobovat přítomnost většího množství vyplaveného pojiva, čímž se může stát příprava anhydritu na pokládku krytiny složitější - i když u některých výrobců se tomu nedá  zabrnánit ani při těch 40 mm...

Optimální výška anhydritu je 45 mm v souvislé vrstvě - tj. tloušťka anhydritu použitelná pro 99% staveb. Minimální tloušťka anhydritu je individuální - hlavně podle stlačitelnosti podkladu a požadavku na únosnost podlahy. Pod 40 mm bych ale nešel..

 

Hezký večer, Zelinger J. - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články