Anhydrit a sádrokarton po xté.

 Dotaz:

Mám připravenou plochu RD ( DŘEVOSTAVBA) na zalití anhydritem , z dřívějška vím, že by se po zalití nemělo větrat 2-3 dny a že teplota venkovní by měla být minimálně okolo 15 a vnitřní 5 stupňů. ze zkušeností vím že všechno může být jinak. Před lety jsme stavěli RD pro rodiče taktéž dřevostavbu firma provedla zalití anhydritu při venkovní teplotě -1 a vnitřní nad 0 stupňů , výsledek byt že se propadl vatou izolovaný sádrokartonový strop nacucaný vodou a poškodily se sádrokartonové obklady. Můj dotaz zní jak zabránit poškození již existující sádrokartonové obložce, při jaké teplotě je možno zalévat anhydritem a jak větrat když víme, že sádrokarton pod kterým je OSB deska se chová jinak než klasické zdivo?

 Odpověď:

Dobrý den, větrání anhydritové podlahy je možné po 48 hodinách od vylití ( u SDK, vaty a pod. je to nutností). Teploty venku i uvnitř stavby jsou doporučené min. +5ºC. Nicméně v praxi se tolerují teploty venku do cca -5ºC a uvnitř teploty nad 0ºC.

Teploty jsou to doporučené a je na zvážení každého, zda se jimi bude řídit - nižší teploty komplikují výrobu a tuhnutí při nízkých teplotách se může na anhydritu projevit povrchovými vlásečnicovými prasklinami.

Každý rok se realizuje několik staveb ve stavu jaký popisujete Vy - důležité je, aby se stavba otevřela co nejdříve od vylití, tj. těch 48 hodin.. každá hodina navíc může být v takovém případě znát.

Nicméně musím přiznat, že Váš popisek na mě působí zvláštně - ani tři dny nestačí na to aby "voda" prošla přes SDK a nacucala se vata. Ona se totiž často aplikuje anhydritová podlaha bez SDK, jen s vatou.. a tam také nedochází k žádnému "masivnímu" nacucání vaty..?

Podlahy dělám dvacet let, za tu dobu v podstatě nemám žádnou zpětnou vazbu, že by došlo k poškození záklopu - paradoxně jediný záklop SDK který jsem viděl zprohýbaný byl nad betonovou podlahou - stavba se po zhotovení betonové podlahy otevírá ideálně po cca týdnu.

Ohledně přípravy stavby na lití - u sdk firmy často sádrokarton napenetrují a nahrubo zatmelí - bez broušení. Od nás je doporučeno hlavně držet se toho času - 48 hodin nestačí na to aby došlo k poškození instalací - já to tedy alespoň nikdy nezažil..

S pozdravem Zelinger - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články