Skladba podlahy - anhydrit nebo beton?

 Dotaz:

Dobrý den, v projektu na bungalov mám 1cm lepenku, 150mm polystyren a - následně podlahové topení s betonem 80mm - a 1cm konečná podlaha.

Chci se zeptat, zda v těch 80mm je myšleno systémová deska a jaké asi tloušťky, zkrátka kolik má být nad trubkami cm betonu?

A může to být beton nebo musí být anhydrit? A ještě .. stačí trubky pex-al-pex tl. 16mm? Jde o bungalov se zastavěnou plochou 133m2. Děkuji moc za radu.:) AŠ

 Odpověď:

Dobrý den. To jak to Váš projektant zamýšlel lze jen těžko odhadnout - skladba podlahy by měl být rozepsána do detailu. Pokud by jste měla v 80 mm myšlenou i systémovou desku v síle např. 60 mm, je jasné, že 80 mm je málo.

Je pravděpodobné, že projekt který máte, je zhotoven pro účely stavebního povolení - potom není zcela rozumné podle něj i stavět :)

Celková výška podlahy u Vás je standardních 250 mm, skladba podlahy může vypadat třeba takto (vč. např. 60 mm systémové desky):

  • 10 mm IPA  

  • 120 mm  EPS 150

  • 60 mm systémová deska

  • 45 mm anhydrit 

  • 10 mm finální krytina

= 245mm - Pokud by jste chtěla těch 250 mm přesně, je vhodné navýšit výšku anhydritu.

Anhydrit použít nemusíte, nicméně anhydritové lité podlahy jsou v porovnání s klasickou cementovou podlahou pevnější - proto mají i lepší tepelnou vodivost. Jsou proto samozřejmě vhodnější volbou. Výhod je ale více.

Porovnání lité anhydritové podlahy a klasické cementové podlahy

Trubka 16 mm je nejčastěji požívaná trubka. Do systémové desky je vhodnější použít trubku bez AL. Trubky s AL vložkou méně zkušení montážníci velmi často v systémové desce "lámají" o špunty.

 

Hezký den, Zelinger

Zanechte vzkaz

Nové články