Anhydritová podlaha - sádrokarton - příčky

 Dotaz:

Mám dotaz ohledně anhydritových podlah a dilatací. Při rekonstrukci 2.NP v rodinném domě jsme nejdříve vylili celoplošně anhydritovou podlahu s dilatacemi od nosných konstrukcí a poté realizovali veškeré SDK příčky a podhledy. Skladba od nosné konstrukce: Rigifloor tl. 40 mm, separační fólie, topné potrubí s krycí síťovinou, anhydrit tl. 50 mm. Když jsem se domlouval s podlahářem a sádrokartonářem, oba potvrdili, že tento postup je správný a že takto realizace proběhne. Kdyby se realizoval SDK dříve než podlaha, mohl by se poškodit vlivem uvolněné vlhkosti z podlahy. Navíc se příčky budou daleko lépe zakládat na vyrovnaném povrchu anhydritu. Mám teď obavy z možných akustických mostů mezi místnostmi. Podlaha je s podlahovým teplovodní vytápěním, tak že dodatečné prořezání by bylo komplikované a co jsem se zatím ptal, podlaháři se do toho zrovna nehrnou. Je takto provedená podlaha špatně? Dá se uvažovat o prořezání anhydritu podél stěn a ve dveřích? Je možné minimalizovat kročejový hluk mezi místnostmi některou z podlahových krytin (Vinyl, Marmoleum, dřevo na akustických podložkách)? Děkuji za případné odpovědi.

 Odpověď:

Dobrý den, čas od času se setkávám s tímto způsobem realizace ať už ve fázi přípravy anebo dokonané přípravy. Takový způsob realizace nedoporučuji právě kvůli akustickým mostům. Vhodnější je provést podlahy jen v ně místností.. SDK je možné založit před vylitím. To že je to náročnější, to je jisté, ale rozhodně vhodnější.

Podlahy je možné však i nařezat, ale většinou je to problém právě pro přítomnost podlahového topení.

Že je podlaha provedená špatně bych vyloženě netvrdil - jedná se o rodinný dům a na něj se de-facto normy o kročejovém hluku nevztahují.

Kročejový hluk jde do jisté míry utlumit vhodnou volbou krytiny a způsobu montáže - tohle už je ovšem třeba řešit s firmou realizující krytiny.

Co se týče SDK a vody z anhydritu - už to zde píšu poněkolikáté (možná že už i posté) - pokud se dodrží postup větrání stavby po 48 hodinách od vylití, sádrokarotnům se nic nestane.

S pozdravem Zelinger

Zanechte vzkaz

Nové články