Anhydritová podlaha pod kotlem

 Dotaz:

Dobrý den, plánuji provedení anhydritových podlah v domě, vaši cenovou nabídku na anhydritovou podlahu už mám a počítám s ní. Zajímá mě, zda mohu anhydrit použít i v místech, kde bude kotel, akumulační nádrž a pod.

Ptám se proto, že mě známí říkal, že anhydrit není tak pevný jako beton a doporučil mi použít v těchto místech betonovou podlahu. Díky K.

 Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz a samozřejmě se budeme těšit na spolupráci.

Ohledně pevností, u těžkých plovoucích podlah (tj. podlahy na izolační vrstvě - nejčastěji polystyren) se preferuje vyšší pevnost v ohybu. Anhydritová litá podlaha má minimální pevnost F4 (4 MPa) - platí pro C20. U nás se používá anhydrit o minimální pevnosti C25, kde je pevnost v ohybu F5, tj. 5MPa. - tyto pevnosti jsou garantovány.

U betonových podlah (zpravidla zavlhlé směsi - leštěný beton, foukaný beton a pod.) je pevnost v ohybu individuální - záleží na kvalitě zpracování. Nicméně informace od technologů, kteří provádějí zkušební měření, je taková, že pevnost v ohybu u těchto betonových podlah zpravidla nepřesáhne 2MPa.

Mimochodem, podle norem by minimální pevnost u těžké plovoucí podlahy měla být právě F4...doporučeno jako minimum.

Faktem je, že se často setkávám s názorem, že anhydrit není tak pevný jako beton. Možná je to tím, že povrchová struktura anhydritu je měkčí než u betonu, jako celek jsou ale anhydritové podlahy 2-3x pevnější než betonová podlaha. - neotěruodolnost anhydritové podlahy není směrodatné měřítko pro určení pevnosti podlahy.

V praxi se anhydritová podlaha používá i pod těžší instalace - je ale dobré si takové části podlah upravit, např. použít pevnější izolaci a aplikovat větší vrstvu anhydritové podlahy - cca + 2-4 cm anhydritu navíc..

Hezký den, Zelinger J. - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články