Proč anhydrit?

 Dotaz:

Zdravím, stavím menší dům, cca za dva měsíce mám v plánu dělat podlahy a teď jsem ve fázi rozhodování - anhydrit nebo beton? Už jsem toho přečetl tolik, že nevím co si o o tom myslet.. nebude lepší tam dát něco jiného? :)

Ale vážně, něco jsem četl u vás na webu, něco jinde... Proč anhydrit a proč ne?

Děkuji za odpovědi! PP.

 Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Předpokládám, že stránky výhody anhydritu a porovnání anhydritu a betonu jste tedy četl. Tam jsem napsal vše nejdůležitější, samozřejmě se jsou i další, méně podstatné detaily.

Na Váš dotaz se těžko odpovídá, pokud nevím důvody proč se přikláníte k jedné či druhé variantě, resp. co jste zrovna kde načetl, odposlechl a pod.

Za sebe musím ale říct, že mi přijde velmi často zvláštní, na základě čeho se klienti rozhodují, a to ať už jsou to důvody pro i proti anhydritu.

Tak třeba broušení - anhydrit je technologie litého betonu - u většiny (99%) typů litých materiálu, a to vč. litých cementů, se vyskytuje šlem. Broušení se ale často zmiňuje jako nějaká komplikace, nepřekonatelná překážka či co, přitom je to položka nákladově do cca 2 000 Kč ( a když máte známého co Vám pučí bruska na parkety tak to máte za pár stokorun) a časově na několik hodin práce. To že je firma si schopná říct za broušení 15 tis. na 100m2 je jiná věc.. prostě je třeba hledat levnější, která to udělá i za polovic - vím i o firmách co nemají ani třetinovou cenu pokud práci dělají v rámci zakázky.

Odolnost proti vodě - anhydritu voda jako taková moc nevadí - tříměsíční test s anhydritem v akvárku dopadl tak, že to co jsem do vody dal, to jsem zase vyndal - ve stejném stavu! - komplikace ale dělá uzavřená vlhkost - např. po vytopení. Rozlitý kýbl opravdu nepočítejte. Ale kdo používá voděodolné tepelné izolace???, kdo v podlahách dělá opatření proti zatečení vody do elektroinstalace (díky vzlínající vlhkosti není problém aby začal padat proudový chránič)??? nikdo. Proč se tedy řeší voděodolnost anhydritové podlahy v interiéru, ve skladbě podlahy kde vody být nesmí???

Vysoušení podlahy - anhydrit vysychá tak rychle, jak je mu to umožněno okolními podmínkami - schnutí začíná po dvou dnech od vylití - jednoduše řečeno, podlaha může vysychat i několik měsíců, třeba i rok, pokud se voda z podlahy nemá kam odpařovat. To že někomu schne podlaha půl roku, není chyba anhydritu... Na druhou stranu, pokud stavím dům na 30-50 let, vezmu rozdíl ve vlastnostech suchého a litého, já bych si počkal i půl roku, ale pokud potřebuji stavbu popohnat, nemůžu čekat, že podlaha bude vysychat na ventilačkách! - jen výjimečně dá někdo do stavby větrák(y), zapne topení, otevře okna-- ale potom remcat a ztěžovat si, to ano :) - Na druhou stranu, tohle neslyším od zákazníků - poučím je jak nejlépe vysoušet a co dělat pro urychlení, ale vím, že tohle se často probírá na netu..

Pevnost podlahy - pro mě pomyslná třešnička na dortu. Rozdíl v pevnostech u litých betonů a "zavlhlých" betonů je obrovský, ale proč se nikdo neptá na tohle? Podle normy je "doporučená" pevnost u těžké plovoucí podlahy minimálně 4MPa v ohybu - proč nikdo z "výrobců" tuhle pevnost zákazníkům negarantuje? Proč nemají TL. s vlastnostmi materiálu? No proč asi... Ale u podlahy, která má být na stavbě několik desetiletí mi to přijde jako ten nejdůležitější argument. 

Asi jsem Vám odpověděl jasně - i když dlouze :) - ukončím to takto - mám anhydrit, jsem s ním spokojený, nezlobí :) a dělá co má ..

Hezký den, Zelinger - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články