Anhydritová podlaha na dřevěný strop - hmotnost podlahy

 Dotaz:

Dobrý den, chystáme rekonstrukci podlahy v patře rodinného domu, kde je strop ze dřevěných trámů a na nich je prkenný záklop. Dočetl jsem se, že anhydritová podlaha je lehčí než ta betonová, je možné ji použít i na tento typ konstrukce? 

Děkuji za odpověď. JP.

 Odpověď:

Dobrý den, anhydritová podlaha se vyrábí ze směsi, jejíž objemová hmotnost je cca 2 000-2 100 Kg/1m3 po vyschnutí. Stejnou, resp. o cca + 100 Kg mají objemovou hmotnost lité cementové potěry.

Předpokládám ale, že betonovou podlahou máte na mysli zavlhlou směs (leštěný beton, foukaný beton a pod.) - tam je objemová hmotnost ovlivněna způsobem zpracování, některé zdroje uvádějí od 1 300 /m3 až po 1 800 /m3.

 

Pokud tedy vezmeme podlahu anhydritovou v síle 50 mm, její hmotnost bude cca 100 Kg/m2, u klasické betonové podlahy bude hmotnost nižší, cca 80 Kg /m3. Problém je ale v tom, že u betonové podlahy bude vlivem nižší hmotnosti (a většího počtu vzduchových kavern) výrazně snížena pevnost betonové desky - 

Jinak řečeno - anhydritová podlaha je těžší než podlaha betonová (ale jen ta ze zavlhlé směsi), pokud ale budeme porovnávat pevnost roznášecí desky, tak stejné pevnosti jako u anhydritu v síle 50 mm se docílí u desky betonové v síle cca 70 mm (je to opravdu jen odhad - co kus to originál..) - takže jako celek už potom vychází betonová podlaha těší o cca 10%...

 

Anhydritové podlahy se běžně na prkenné záklopy používají - doporučuji aplikovat na kročejovou izolaci (ta dokáže absorbovat i část průhybu konstrukce) a v síle min. 45 mm.

 

S pozdravem Zelinger - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články