Anhydrit nebo beton?

 Dotaz:

Dobrý den, plánujeme zalít podlahové topení, jen nevíme jakou podlahu použít, hlazenou betonovou anebo anhydrit podlahu?

Je nám jasné, že podle vašeho webu se věnujete hlavně anhydritům, tak asi doporučíte ten :) - můžete jen stručně důvody proč ?

Děkuji P.

 Odpověď:

Dobrý den,

předně musím upozornit, že hlazený beton se od lité anhydritové podlahy liší asi jako pazourkový nůž od mačety kterou používal Krokodýl Dundee :)

Pravda, obojí řeže... tím to ale končí.

 

Jde o dvě naprosto rozdílné technologie výroby i pokládky betonu. Chápu, že ne každý má čas to študovat, pokud se ale chcete rohodnout dobře pro Vás, můžete zkusit přečíst tyto články:

Výhody anhydritové podlahy

Anhydrit vs. beton

 

Proč bych volil anhydrit a proč jsem ho zvolil i k sobě domů

1.) vyšší pevnost - vyšší tep. vodivost (i oproti litému cementu, ale jen mírně)

2.) jednoduchá realizace - po topení mi nehamtá stádo slonů, na stavbě se pohybují 2-3 lidi 

3.) tvarová stálost - žádné tvarové deformace - praskliny, prohýbání a pod.

4.) materiál s garantovanou pevností! - podle podlahářských norem se v současnosti počítá, že minimální pevnost materiálu (těžká plovoucí podlaha) v ohybu bude F4! Z doslechu (ze skušební laboratoře) hlazené betony, foukané betony, pískové betony a co já vím co to má ještě za názvy, takovou pevnost nemají.

 

Anhydrit ale není samozřejmě bez chyb, má také své mouchy.

1.) Voda - v reakci na vodu anhydrit ztrácí část své pevnosti - po vysušení je zase ok. V případě tekoucí vody dojde časem k vyplaní pojiva - tento problém jsem ale viděl už i cementových podlah - klasických potěrů, kde byl špatný poměr pojiva k plnivu a soudržnost s plnivem byla nízká.

2.) Doba vysoušení - s ohledem na porovnání vlastností obou podlah, kdy má anhydrit výrazně navrch co se týče užitných vlastností jako je pevnost, únosnot a tepelná vodivost (a hlavně jsou to vlastnosti garantované) mě přijde tato problematika margiální - dělám podlahu v domě na dalších 20-30 let (ty mladší třeba i na dýl :)) a podle toho zvolím spíš ty vlastnoti které využiji v době kdy budu podlahu používat a ne kdy ji budu dělat... tj. 20-30 let vs. 2 měsíce? :) - no jak říkam, neshledávám v tom logiku.

Hlavní je, že doba vysoušení u anhydritu je individuální - může vysychat měsíc i půl roku a déle - vše záleží na tom, jaké jsou na stavbě podmínky pro vysoušení. Pravda je, že spousta staveb má s tímto problém. Naposled jsem to osobně zažil letos na jedné ze staveb. Na vyschnutí podlahy se spěchalo, v prostoru měla být otevřena do měsíce od realizace prodejna. Když jsem stavbu po cca 3 týdnech navštívil, našel jsem zde jen 3 otevřené ventilačky. A takhle to bývá pokaždé... Aby podlaha mohla vysychat, musí se jí to také nejdříve umožnit.

 

Já si myslím, že obě technologie jsou použitelné, pokud se ale dělají správně. U litých potěrů je vliv "zedníka" na vlastnosti materiálu nulový, u suchých potěrů je vliv "zedníka" na vlastnost materiálu 100%..To by mělo rozhodovat.

Ale rozhodují peníze - u suchých potěrů je výdělek cca 5x vyšší, takže je logické, že musí být lepší :)

 

V přípdě jakýchkoliv dotazů se na mě neváhejte kdykoliv obrítit.

S pozdravem Zelinger J. - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články