Zděná příčka na anhydrit

 Dotaz:

Dobrý den,chtěl bych se vás zeptat jestli je možné,když mám v podlaze podlahové topení a na tom anhydrit, jestli pak dodatečně na to mohu využít 2 příčky z tvárnic 150 o delce 3 metry,váha každé příčky 780kg na délku 3 metry?nebo jestli to pod tvárnice má podbetonovat,udělat sokl s výztuží a pak na to vyzdívat? děkuji Demeter

 Odpověď:

Dobrý den, zdít příčky na anhydritovou podlahu nedoporučuji a to ani pokud by byla anhydritová podlaha na takové zatížení zhotovena - důvod je prostý - šíření kročejového hluku. Proto je rozhodně lepší příčky stavět na připravené sokly-podezdívky. 

Pokud řešíte příčku v místě, kde Vám kročejový hluk nevadí, tak ano, s váhou příček anhydrit problém mít nebude pokud bude aplikován v dostatečné tloušťce v závislosti na použité izolaci pod ním. 

Ve Vašem případě mi to vychází na bodové zatížení podlahy 780 Kg/0,45 m2. Takže když už, chtělo by to váhu roznést na větší plochu - předpokládám, že na takové zatíže podlaha asi nebyla stavěna.

Více informací k podlaze by Vám zdělit Váš zhotovitel.

Hezký den, Zelinger J.

2 komentáře on "Zděná příčka na anhydrit"

 • a

  Dobrý den,prosím vás,jaký je spravný pracovní postup při stavění příček a využití podlahového vytápění a anhydritu?Děláme rekonstrukci starého zděného bytu.Postup byl stanoven následovně,rozebrání a následně vystužení dřevěných trámů kvůli zamezení velkého průhybu.Poté záklop z desek,na to polystyrenová izolace,podlahové vytápění rozvedené na jednotlivé okruhy a vynecháni prostoru pro příčky.Následovně se to zalilo anhydritem.Teď by se měla navařit,nalepit lepenka v místě příček.A poté zdít s ytongových tvárnic. Už teď je problém v nalepení lepenky na anhydrit a navíc po přečtení jednoho vašeho dotazu se bojím,že se bude přenášet kročejový hluk z jednoho pokoje do druhého:-(Moc děkuji za odpověď.Anhydrit je asi dobrý,ale musí se zprávně využít.S pozdravem Janásek

 • Obrázek uživatele ANHYTOP

  Dobrý den, o správném pracovním postupu asi nelze hovořit. Jak si to kdo udělá, tak to má. Někdo třeba kročej absolutně neřeší...

  Na Váš dotaz bych rád odpověděl ale k tomu je třeba znát více věcí - např. kde budou příčky - na nosných zdech nebo jen na zpevněném záklopu?

  Lepenka na záklopu? Proč? Pokud je třeba, je možné zdít přímo na anhydrit..

  A co prostor? Je ho dostatek? Pokud ano, možná by bylo lepší udělat roznášení armovanou betonovou desku na záklopu a poté udělat skladbu těžké plovoucí podlahy..

  Anhydrit dobrý? Ne, já bych řekl výborný. Lidstvo degraduje a díky blbovzdornosti anhydritu je možné i dnes dělat kvalitní podlahy :)

Zanechte vzkaz

Nové články