PIR, VATA nebo EPS?

 Dotaz:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné použití PIR desek pod anhydrit. Stavíme bungalov a původně jsme měli v plánu dle projektu použít na izolační pásy polystyren 15 cm. Zjistili jsme, že pro tepelnou izolaci máme volných jen 10 cm, někdo při vyměřování udělal chybu. Řešíme, co pro zateplení zvolit. Měli jsme tam plno odborníků, a každý preferuje něco jiného. Jeden říká použít klasický polystyren 10 cm, že je to dostačující, druhý použít tuhou desku z kamenné vlny s povrchovou úpravou netkanou sklotextilií od firmy Rockwood - Steprock HD 4F, další použití PIR desek. Je nám jasné, že zateplení podlahy je jedna z nejdůležitějších věcí a tudíš bychom nechtěli později litovat. Zároveň ale nechceme utratit zbytečně peníze na jiný materiál. V podlaze bude podlahové topení a položený vinyl. Děkuji za odpověď. J. H.

 Odpověď:

Dobrý den, použití PIR izolace pod anhydritovou podlahu je samozřejmě možné. Faktem je, že od doby kdy se vyrábí šedý polystyren, tak se PIR desky používají jen výjimečně, protože jejich cena je o dost vyšší. PIR izolace je ale jedna z nejúčinnějších tepelných izolaci.

U izolace STEPROCK HD 4F výrobce uvádí hodnotu tepelné vodivosti 0,039 W.m-1 .K-1, tedy o dost vyšší než má šedý EPS a samozřejmě vyšší než má PIR izolace.

HD 4F bych vynechal - pro jeho cenu a parametry. Cenově dostupná a kvalitní izolace je šedý EPS - součinitel tepelné vodivosti λ = 0,030 až 0,033 W/mK, no a pokud je peněz dostatek, poté bych volil PIR izolaci, kde se nechá sehnat izolace se součinitelem tepelné vodivosti od λ = 0,022.

Hezký den, Zelinger

Zanechte vzkaz

Nové články