Naše služby

Provádíme lité betonové podlahy, >anhydritové a cementové<. Děláme také tepelné a kročejové izolace a podlahové topení - elektrické i teplovodní.
Koupit si u nás také můžete materiál, potřebný pro provádění podlah svépomocí. anhydrit je COOL - pokrýváme celou ČR.

creative thinking
Lité betonové podlahy

Kdo má fištróna tak má jasno - litá betonová podlaha je ta správná volba! Tohle Vás prostě přežije...

creative thinking
Podlahové topení

Kdo to nezná, tomu to nechybí, kdo to zažil, nechce bez toho už být - to je podlahové topení!

creative thinking
Tepelná a kročejová izolace

"Tepelka" pro snížení tepelné ztráty "Kročejovka" zlepší odhlučnění stavby  Víme o izolacích do podlahy vše!

Trubky pro podlahové topení

Trubky pro podlahové topení

Trubky pro podlahové topeníPro montáže teplovodního podlahového topení se používá několik systémů kotvení trubek ale i rozdílné druhy trubek. Výhradně se jedná ale o trubky plastové vyráběné různými technologiemi v různých průměrech. Životnost těchto instalací je minimálně 50 let, to je dostatečně dlouho pro některé podlahy - jen pro představu, časté rekonstrukce se týkají klasických betonových podlah, které silně zaostávají v pevnostech za technologií litého betonu, tedy i anhydritových podlah. Nezřídka kdy provádíme nové podlahy u staveb, které jsou 10-20 let staré.

Ale i u kvalitních podlah je 50 let více jak dostačující, to už zase podlahy rozkopou naše děti, aby použili nové technologie...

Nejpoužívanější trubka pro podlahové topení

Tak tenhle primát bezpochyby patří plastovým trubkám PE-X. Trubky PE-X mají více modifikací, třeba AL (hliníkovou) vložku, ale i se více způsoby vyrábí.

PE-X je zkrácený termín pro křížově spojený (propojený) polyethylen (PE) vytvořený během extruzivního procesu utvořením propojení mezi molekulami.

PE-X trubky

PE-X (křížově propojený polyethylen (X)) trubky se vyrábějí ve třech variantách, toto označení neurčuje životnost trubek, ale označuje se jím technologický proces výroby trubek. 

  • PE-Xa

  • PE-Xb

  • PE-Xc

Trubky PE-X se také vyrábějí s AL vložkou.

Co je PE-X?

Je to zasíťovaný polyethylen. Vlastnosti materiálu jsou ideální pro použití do podlahového topení. Pružný, ohebný a přitom velmi pevný materiál, který si uchovává dlouhodobě svůj tvar i vlastnosti.

PE-Xa

Nejstarší výrobní technologie pro výrobu polyethylenových trubek PE-X. Jedná se o nejdražší způsob výroby PEXových trubek - peroxidová metoda, nebo také Engelova. Trubky vyrobené touto technologií nemají oproti dalším dvě způsobům žádné významné výhody.

PE-Xb

Tato technologie je nejrozšířenější v USA. PEX-B je vyroben pomocí "Silan" nebo "Moisture Cure" metody.

PE-Xc

Nejnovější technologii výroby PE-Xového potrubí. Propojení molekul je docíleno elektronickým ozařováním.

V Čechách je nejpoužívanější trubka PE-Xc, co do výrobních nákladů je levnější než trubka PE-Xa (menší počet křížových propojení), ale zase se s ní lépe pracuje. Je ale náchylnější na "zlomení" než PE-Xa. Trubky PE-Xa používá např. REAHU. Trubky PE-Xb se používají hlavně v Americe, PE-Xb se vyznačuje nejmenších počtem propojení a tedy nejhorší mechanickou odolností ze všech variant.

Modifikace PE-MDXc

Tuto trubku používáme při našich montážích, je to pětivrstvá trubka, která je zakončena MD-PE vrstvou. Je to inovovaná trubka PE-Xc, ale díky pružné MD-PE vrstvě se trubka snadněji montuje a to při zachování stejných mechanických parametrů jako trubka PE-Xc.

Hlavní výhody polyethylenových trubek PE-X

  • oproti dřívějším způsobům levnější a o dost spolehlivější

  • dlouhá životnost 

  • flexibilita - snadná montáž

  • ideální pro podlahové topení pod anhydritovou podlahu

  • odolné proti vyšším teplotám

Jakou trubku PE-X pro podlahové topení zvolit?

V podstatě je to jedno, rozdíly mezi potrubími jsou minimální a pro podlahové topení, které je namáháno méně než i jiné instalace, ke kterým se PE-Xové potrubí používá, jsou tak vhodné všechny typy PE-X trubek. Trubky, které se ale pro podlahové topení používají, musí být opatřeny tzv. kyslíkovou bariérou. Jedná se o vrstvu, která brání difuzi vzduchu-kyslíku, který pak v topném systému může zapříčinit korozi železných prvků. Místo otázky jakou trubku použít, je vhodnější se spíš zabírat výběrem montážní firmy. Se sebelepším materiálem levé ruce nic nezmůžou

.

Teplotní odolnost PE-Xc trubky je 90°C při tlaku 6 barů resp. 70°C při 10 barech, trubka AL-PE-Xc odolá až 95°C při tlaku 10 barů

Další druhy trubek pro podlahové topení

PERT

Po Pexových trubkách je nejpoužívanější trubka PERT, resp. většinou se používá AL-PERT. Používá se většinou u instalací bez systémové desky, kdy je trubka kotvená do EPS. PERT trubky jsou vyráběné jinou technologií, nejedná se o křížově propojený polyethylen. RT znamená Raised Temperature - pro zvýšenou teplotu, resp. PERT trubky by se neměli vystavovat vyšším teplotám než 70ºC a to ani v případě, kdy jsou opatřeny AL vrstvou. Je to omezení, které je dáno mechanickými vlastnostmi materiálu.

PB

Instalací z polybutenových trubek sice v porovnání s Pexem a Pertem moc není, resp. úplné minimum, ale protože se jedná o jednu z lepších trubek, resp. technologií, má cenu se tu o ní zmínit. Hlavní výhodou této trubky je její ohebnost ale zároveň i mechanická odolnost. Maximální teplota 90ºC při tlaku 10 barů.

Nové články