Skladba podlahy EPS 18cm

 Dotaz:

Dobrý den, měl bych na Váš čtyři dotazy ohledně podlahového EPS (celková výška 18 cm), na který půjde anhydrit.

1. dotaz - skladba EPS: Předběžný návrh je udělat tři vrstvy, kde na první vrstvě 5 cm bude vodař dělat rozvody v druhé vrstvě 5 cm a na to půjde finální vrstva 8 cm. Je dobré udělat takhle skladbu na tři vrstvy a je nutné k sobě vrstvy lepit?

2. dotaz - EPS 100 nebo 150: Je potřeba na tuto celkovou výšku 18 cm kupovat 150? Pokud budu první vrstvu pokládat na písek, tak abych srovnal nerovnosti překrytí asfaltových pásů.

3. dotaz - nerovnost základové desky: Mám na cca 30 m2 z 150 m2 základovou desku o cca 2 cm vyšší. Tak zda použít na této vyšší ploše jen o tyto 2 cm tenčí finální vrstvu nebo první celou základovou desku srovnat do roviny a pak v celé ploše udělat skladbu jen 16 cm místo původních 18 cm? Ale nevím čím bych to srovnával, na písku se obávám, že by to už "plavalo" potom...

4. dotaz - vyvýšené "pódium" Budu v jednom místě (cca 10 m2) ještě vyvyšovat podlahu o 15 cm oproti zbývající. Takže mi to pak vychází v tomto místě na celkovou skladbu EPS nějakých 33 cm, tak zde volit lokálně raději EPS 200 nebo bude stačit i EPS 150? Děkuji předem mnohokrát za Vaše odpovědi. Milan

 Odpověď:

Dobrý den,

1.) tloušťku EPS je lepší rozdělit do více vrstev, desky se sílou nad 80 mm se už hůře opracovávají, stejně jako metrové desky místo 0,5m2.. Nic proti Vašemu záměru instalovat rozovody na první vrstvu EPS, já jen, že v podlaze je v podstatě stálé klima a snad jako jediné bych doporučil neinstalovat rozvody vody souběžně s venkovní zdí (se soklem) a zachovat mezeru cca 1m. Polystyrenové desky se k době lepit nemusí.

2.) pro výšku EPS 18 cm stačí použít EPS 100 - ideálně to třeba rozdělit, dolu instalovat EPS100 a v horní vrstvě EPS 150. Pokládat EPS na písek zní hrozně, předpokládám ale, že máte v plánu křemičitým pískem srovnat jen samotné "zuby" lepenky... Místo podsypu je také možné v EPS jednoduše škrabákem odstranit část EPS pro spoj lepenky...možností jak si pohrát s polystyrenem je ale víc.

3.) Obávám se, že srovnat 20 mm na finální krytině nebude reálné - pokud neplánuje vedle masivu dát lino :). Nebude jednodušší ze skladby ubrat ty 2 cm EPS v místě kde je ta deska vyšší?

4.) 33 cm EPS už je dost, EPS 150 bude ale stačit. Jde hlavně o tu kvalitu instalace...

 

s pozdravem Zelinger - ANHYTOP

2 komentáře on "Skladba podlahy EPS 18cm"

  • Obrázek uživatele ANHYTOP

    Dobrý den, tak jak píšete není co skazit - měkčí EPS dolu a pevnější nahoru. Pokud budete EPS vyřezávat ručně, je lepší používat desky do 80 mm - lépe se tvarují. Tloušťku první vrstvy je vhodné vybrat podle výšky instalcí - nejčastěji podle vody.

    Hezký den, Zelinger - ANHYTOP

Zanechte vzkaz

Nové články