Podlaha duní

 Dotaz:

Dobrý deň prajem, moja skladba podlahy je 80+80 mm EPS Neofloor 100 grafit, je uložený na rovnom podklade, ďalšia vrstva je 50 mm doska z molitanovej drte s hmotnosťou 100 kg/m3 ako kročajovka, na nej je separačná fólia na ktorej sú uchytené kapilárne rohoze podlahoveho vykurovania. Cele to je zaliate anhydritom v hrubke cca 65 mm. Toto je podlaha na teréne - základovej doske. Druhá je na poschodí, kde je iba 30 mm kročajovka z identického materiálu (molitanová drť s mernou hmotnosťou 100 kg/m3) a na nej separačka a zaliate 75 mm anhydritu. Samozrejme, kompletne vydilatované obvodovým pásom. Problém je, že každý krok kdekoľvek v dome spôsobuje intenzívne dunenie. A na poschodí, kde nieje ani podlahovka to je ešte horšie. Aj napriek tej obrovskej hmote ta podlaha vybruje. Viete prosím poradiť ako to dať doporiadku? Vopred ďakujem, TH.

 Odpověď:

Dobrý den, podobné problémy, které jsem kdy řešil byli téměř vždy na podlahách s malou výškou anhydritu a pružným podkladem.

Za hlukem stojí vibrace desky. Čím je podklad pružnější a čím lehčí je roznášení deska, tím bývá dunění intenzivnější.

Pokud se podlahy zatíží - např. nábytkem, efekt dunění se minimalizuje.

Objemová hmotnost materiálu použitého pro kročejový útlum nic neříká, důležitý je parametr možného stlačení, ale dovedu si přestavit, že použitý materiál bude mít cca 70-80% stlačitelnost?

Pokud by tomu tak bylo, 50 mm vrstva je opravdu hodně a může to značně přispívat k efektu dunění.

Vzhledem k tomu, že výšku anhydritu udáváte 65 resp. 75 mm, typl bych si, že za efektem dunění bude použitá kročejová izolace (a nebo máte tloušťky anhydritu jen na papíře a skutečnost bude jiná?).

Výška anhydritu mi stejně nesedí - 65-75 mm odpovídá použití běžného systému teplovodního podlahového topení a ne kapilárním rohožím.

Zkuste podlahy zatížit, uvidíte zda to bude mít efekt, jinak nezbývá než se s tím smířit anebo udělat podlahy znovu, pořádně a s běžnou skladnou podlahy.

Už jen mimo dotaz - používat kročejovou izolaci v přízemí není běžná praxe, to že máte v přízemí 50 mm této izolace a v patře "jen" 30 mm vypovídá něco o tom kdo tuto skladbu podlahy navrhoval.

ANHYTOP - j.z.

Zanechte vzkaz

Nové články