Elektrické podlahové topení

 Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně podlahového vytápění.

Jsem ve fázi projektování přízemního RD o celkové obytné ploše do 100 m2. V místě není zaveden plyn, proto uvažuji spíše směrem k elektrickému podlahovému topení – jednožilové kabely v anhydritu. Podlahová krytina – laminátová plovoucí podlaha, dlažba. Hlavní obytný prostor cca 40 m2 bude vytápěn převážně krbem.

Snažil jsem se pečlivě pročíst články na Vašich stránkách a dozvěděl se mnoho užitečných informací. Omlouvám se, pokud jsem odpovědi na mé následující dotazy přehlédl.  

  1. A) Zajímalo by mě, zdali je možné (běžné) elektrické kabely na podlaze „nakroutit“ tak, aby nebyly pod místy, která budou zastavěna stabilním nábytkem (kuchyňská linka, skříně apod.). Uvádíte, že pod nábytkem hrozí přehřátí kabelu, pokud se však místa vynechají, nehrozí nějaké deformace podlahy (krytiny) vlivem různých teplot?

  2. B) Dále jsem se chtěl zeptat na řešení u velkých prosklených ploch. V projektu budou prosklené stěny s posuvnými okny (od podlahy až ke stropu). Je možné (běžné či potřebné) zhuštění kabelu při oknech? I přes hliníkové profily a trojskla předpokládám nutnost zajištění lepší cirkulace v blízkosti oken.

  3. C) Ještě se trochu ztrácím v izolacích při skladbě podlahy. Dům bude nepodsklepený, přízemní, zděný…měla by mi tedy stačit klasická polystyrenová izolace a poloakumulační vrstva anhydritu? Celkově bych tedy měl počítat pro skladbu podlahy 200 až 250 mm?

 Odpověď:

Dobrý den,

instalovat topné kabely tak aby nebyly pod vestavěným nábytkem problém určitě není. Většinou se jedná o lokální místa při krajích místností, tam žádné deformace nehrozí. Pokud by se ale vynechávala větší část podlahy, např. půlka místnosti nebo nějaký nepravidelný tvar (L), bylo by nutné to nejspíš řešit dilatací. 

Provést topnou zónu možné je, ale pro elektrického podlahového topení to běžný postup není. Topné zóny před okny nemají takový výkon aby zapříčinili cirkulaci vzduchu v místnosti a výkon jde zvýšit jen o několik málo %. Myslím, že Vaše obavy jsou zbytečné, ale pokud přeci jen chcete mít jistotu, je třeba volit jiné řešení - např. fan-coily anebo infrapanely.

Ohledně skladby podlahy, ano, doporučujeme v přízemí nechat si na podlahy 200-250 mm, tj. anhydrit 40-45 mm, resp. +5 mm. Spočítat si zateplení je možné zde.

Zanechte vzkaz