Rekonstrukce - skladba podlahy - teplovodní podlahové topení.

 Dotaz:

Dobrý den, po Novém roce budeme začínat (svépomocí) s rekonstrukcí bytu (100m2) ve starém rodinném domě (150let). Po celé ploše bytu budeme dělat teplovodní podlahové vytápění. Problém je však v tom, že část bytu (koupelna, záchod, chodba) jsou přistavěny a podlaha je v jiné výšce o cca 20cm níž, než zbytek bytu. Je možné s trubkama podlahového topení od rozdělovače v podlaze sjet o těch 20cm níže a tam udělat topný okruh? Počítám s tím, že rozdělovač bude muset být ve vyšší části podlahy kvůli odvzdušnění. Nebo by bylo lepší na každé úrovni podlahy mít zvlášť rozdělovač?

Další dotaz se týká celkové skladby podlahy. Momentálně je ve většině bytu dlažba nalepená na betonovém podkladu, pod kterým nejspíš bude nějaká IPA a pod tím již jen hlína. Tuto celou podlahu musíme vykopat, abychom mohli udělat i tepelnou izolaci, rádi bychom se však vyhli betonování základní spodní desky, takže zatím máme představu o skladbě podlahy následující:

  • Spodní terén co nejlépe vyrovnat

  • Na terén položit nějakou fólii kvůli oddělení a částečně hydroizolaci (část bytu je podsklepená a sklep je suchý, proto předpokládáme, že zemina bude také suchá)

  • Na fólii již EPS polystyren (tloušťku kolik se vejde, minimálně 120mm)

pak již klasickou skladbu podlahového topení - buď na systémové desky nebo na fólii sponkama trubky a zalít anhydritem cca 6cm. Co si myslíte o vynechání spodní betonové desky?? 

 Odpověď:

Dobrý den, instalace podlahového topení tak jak popisujete je možná, instalace se může na části "spustit" níž, pokud bude zajištěno odvzdušnění systému přes rozdělovač.

Co se týče druhého dotazu, je otázka co pro Vás znamená "co nejlépe vyrovnat" a hlavně čím? - písek, drť nebo keramzit?- zpravidla takové podklady nejsou zrovna ideální pro pokládku EPS a nemusí být ani vhodné pro montáž hydroizolace. Betonování klasické desky asi nutné není, ale doporučil bych zhotovit alespoň podkladní beton - v podstatě není nutné aby něco splňoval krom rovného povrchu, to jestli bude +/- 10-20 mm bych asi také neřešil, protože vyrovnání jiným způsobem bude mít pravděpodobně horší parametry. 

Pro vyrovnání pod EPS by bylo možné použít i nějaký suchý systém, ale ty jsou zpravidla dražší.

2 komentáře on "Rekonstrukce - skladba podlahy - teplovodní podlahové topení."

  • a

    Dobrý den, plánujeme provést pokládku podlahového topení na chatě v Hřiměždicích. Stávající podlaha je betonová, podlahové topení by mělo být nízké, aby nebylo třeba vybourávat stávající podlahu. V tuto chvíli bychom rádi položili podlahové topení do místností 102, 103 a 104. Část 101 v tuto chvíli ještě neexistuje a bude realizována dodatečně.Zdroj topení by měl být kotel s výměníkem a záložním zdrojem bude elektrokotel. Rád bych požádal o přibližnou cenovou kalkulaci. Děkuji. Sládek

Zanechte vzkaz