Izolace podlahy

 Dotaz:

Dobrý den. Moc prosím o radu. Stavíme RD, přízemí+podkroví a řešíme jakou zvolit izolaci do přízemí. V plánu je podlahové vytápění (ne to nacvakávací do "plata od vajíček", ale to obyčejnější, neznám teď přesné názvy)+lepený vinyl, v koupelně dlažba. Oproti projektu jsme byli nuceni udělat změny ve skladbě podlahy ("někdo" zprasil výšky a místo světlé výšky 265cm by při dodržení projektu bylo 245cm, takže "naháníme" centimetry změnou izolace). Původně mělo být Tepelná izolace - EPS 150 S, tl. 250 mm. Projektant nám kvůli nucené změně napsal, ať dáme tedy PIR 140mm nebo 160mm. Jak tak vše pročítám, to jsou izolace používané spíše v pasivních domech (a na to rozhodně necílíme:-)). Cenu PIRu asi znáte, snažíme se najít spíše levnější cestu, protože víc a víc nabývám dojmu, že kvality PIRu prostě nedoceníme. Myslíte, že by stačilo zvolit např. EPS 150 grafit v tloušťce 140mm? Dát ve dvou vrstvách, 80+60mm? Nechceme topit krtkům, na stranu druhou nepotřebujeme superkvalitní izolaci (za supervysoké ceny), pokud by nám stačila levnější varianta. Skladba by pak byla beton->asf.nátěr->2x IPA->grafiťák 60+80->odrazová folie->podlahové vytápění->anhydrit (tuším má být 45mm včetně trubek)->lepený vinyl (to by mělo být do 5mm +-)/dlažba (vybraná má 8mm+lepidlo 5mm?). Myslíte si, že je to dobrá volba? Nebo máme zvážit i variantu úplně obyčejného podlahového EPS v síle např. 150mm? Moc děkuji za přečtení obsáhlého dotazu. Budu ráda za radu praktika... Děkuji, Jana H.

 Odpověď:

Dobrý den. Tepelná izolace EPS 150 v síle 250 mm už je skladba podlahy pro pasivní dům - pro hodně pasivní dům :). 

Pro požadavky na zateplení podlahy pro pasivní domy stačí 160 mm EPS150. Pokud tedy projektant nevyházel ze starší normy, které ještě rozlišovala podlahy s topením a bez.

EPS150 (grafit) v síle 140mm pro zateplení podlahy s podlahovým topením stačí - taková skladba podlahy splňuje požadavky i na pasivní dům. Ve většině projektů pro nízkoenergetické stavby se operuje s výškami izolace 100-150 mm.

U pasivních domů je to 200-250 mm, ale záleží na konkrétní volbě telené izolace. Podle mě je vhodnější zvolit izolace s lepším tepelným odporem a snížit skladbu podlahy..

Při hledání odpovědi na Váš dotaz by Vám také mohl pomoci tato kalkulačka: zateplení podlahy

Ještě dvě poznámky ke skladbě podlahy: Odrazová fólie plní jen funkci separační vrstvy. Od této součásti podlahy se nic neodráží. Anhydrit v síle 45 mm vč. trubky je málo. Na takovou skladbu podlahy bych doporučil 45 mm v souvislé vrstvě, tedy nad podlahové topení.

4 komentáře on "Izolace podlahy"

  • a

    Dobrý den,

     

    mám dotaz na skladbu podlahy v pasivním domě. Zajímá mě hlavně pevnost vrstvy polistyrénu. Jde mi o to jestli se mám bát velkého poklesu nebo jestli skladba je dostatečně únosna.

    jedná se o rodinný dům, takže obytný prostor. Skladba podlahy je podlahový polystyrén Extrapor 100 S - 200mm a polyisokyanurátové desky Utherm pir L -100mm.

    3 mm rohož pro uchycení podlahového topení

    16 mm trubka podlahového topení

    35 mm nad horní hranu trubky podlahového topení (anhydrit)

    Celkem to je tedy 354mm + na podlahu zbývá 17mm.

    Čili dohromady 371mm

     

    Děkuji předem za odpověď.

  • Obrázek uživatele ANHYTOP

    Dobrý den, samostatné dotazy posílejte prosím přes formulář, nevkládejte je jako odpovědi k jiným dotazům. Děkuji.

    Já u podlah s výškou EPS nad 150 mm obecně doporučuji používat EPS 150. Pokud bude mít ale podlaha slušný základ - vyrovnaný podklad anebo lepenou první vrstvu EPS - skladba podlahy bude fungovat. Na takou vrstvu izolací bych ale určitě nedával 35 mm anhydritu.

    Pokud bych skladbu podlahy měl dělat já a poskytnout na ni 10 let záruku, skladbu bych upravil tak, aby tloušťka anhydritu byla minimálně 45 mm, první vrsvu bych položil v EPS 100 (předpokládám IPU jako podklad) v tlouštce cca 50-70 mm, další EPS 150 a potom PIR...

     

    Hezký den, Zelinger

Zanechte vzkaz

Nové články